Kredyt hipoteczny


Kredyt hipoteczny

Wybór właściwego kredytu hipotecznego to nie lada sztuka. Z pozoru podobne oferty mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Niska miesięczna rata wcale nie oznacza, że kredyt jest tani. Niskie oprocentowanie może kusić, ale jeśli prowizja banku jest wysoka, w efekcie spłacisz więcej niż Ci się wydawało. Bieżące korzyści nie powinny przesłonić końcowego wyniku. Z tego powodu warto zaufać doświadczonym ekspertom – wiemy, co kryje się pod różnymi parametrami i jak unikać pomyłek. W czasie, gdy my będziemy analizować najlepsze oferty kredytów hipotecznych pod kątem Twoich potrzeb, Ty możesz zająć się projektowaniem wymarzonych wnętrz i szukaniem mebli, sprzętu AGD oraz planowaniem przeprowadzki.

progress_data

Na jaki cel może być przeznaczony kredyt hipoteczny?

  • zakup gotowej nieruchomości na rynku wtórnym,
  • zakup gotowej lub budowanej nieruchomości na rynku pierwotnym,
  • zakup lub budowa domu,
  • remont lub wykończenie nieruchomości,
  • cel dowolny (pożyczka hipoteczna),
  • refinansowanie kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe,
  • konsolidacja zobowiązań bankowych.

Jakie dokumenty warto mieć przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny?

  1. dokumenty potwierdzające tożsamość klienta: dowód osobisty, paszport, karta pobytu,
  2. dokumenty potwierdzające dochody klienta, uzależnione od sposobu uzyskiwania zarobków.
  3. dokumenty dotyczące nabywanej nieruchomości: umowa przedwstępna lub deweloperska, odpis z Księgi Wieczystej, Wypis z Ewidencji Gruntów, Pozwolenie na budowę, podstawa prawna nabycia nieruchomości, Prospekt Informacyjny, itp.

Ważne informacje przy kredycie hipotecznym:

  1. Oprocentowanie kredytu – oznacza ile odsetek w skali roku zapłacimy za udzielony kredyt. Banki podają oprocentowanie kredytu hipotecznego jako sumę marży i WIBOR-u.
  2. Marża kredytu – jeden z elementów składowych oprocentowania kredytu. Wysokość marży zależy od kwoty kredytu, wysokości wkładu własnego, skorzystania z innych produktów banku (np. karty kredytowej, konta, itp.)
  3. WIBOR – teoretyczna stopa procentowa po jakiej banki są skłonne pożyczać między sobą środki na rynku międzybankowym. Najważniejsza stopa procentowa na rynku dla kredytobiorców, gdyż to od niej uzależnione jest oprocentowanie kredytów złotowych. Na wysokość stawki Wibor w pośredni sposób wpływ mają stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego.
  4. LTV (loan to value) – wskaźnik określający stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości, którą jest zabezpieczony kredyt.
  5. Wkład własny – kwota środków własnych, którą kredytobiorca musi przeznaczyć na zakup nieruchomości np. działka budowlana, lokata, środki na koncie.
  6. Księga wieczysta – rejestr, w którym zapisany jest stan prawny nieruchomości. W rejestrze tym znajdziemy, kto i jakie prawa posiada w związku z daną nieruchomością, czy toczą się wobec właścicieli jakieś postępowania egzekucyjne, czy nieruchomości jest obciążona hipoteką, czy są służebności na nieruchomości.
  7. Prowizja – to jednorazowa opłata na rzecz banku udzielającego kredyt. Jej wysokość ustalana jest jako procent od wartości kredytu.
  8. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) – całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Przy wyliczaniu RRSO pod uwagę bierze się nie tylko odsetki, ale także inne koszty ponoszone przez kredytobiorcę, takie jak ubezpieczenia, prowizje, inne opłaty, np. za wycenę nieruchomości.

Bądź z Nami

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zespołowi ekspertów, jesteśmy na bieżąco z rynkiem finansowym oraz rynkiem nieruchomości, co czyni z nas najlepszych partnerów do znalezienia najkorzystniejszego kredytu hipotecznego. Wybierzemy dla Ciebie najlepszy kredyt hipoteczny, dziękuj któremu spełnisz swoje marzenia o własnym „M”. Zapraszamy do współpracy.

agreement